Central Brass 0468 Two Handle Laundry Faucet Rough Brass
Special Price
$48.87
Retail
$63.53
Stock Qty: 2
SKU
'0468
Two Handle Laundry Faucet Rough Brass
Central Brass 0468 Two Handle Laundry Faucet Rough Brass
Central Brass offers high-quality commercial faucets with modern styles and features. Our faucets and are backed by a 10 year commercial warranty and have been the go-to resource for plumbers for over 100 years. Upgrade your next project with Central Brass faucets for reliability and superior craftsmanship.
Features
- Lever Handles
- 6" Reach Tube Swivel Spout, Hose Thread
- 1/2" IP or Copper Sweat Union Inlets
- Quick-Pression Quarter-Turn Stems, Replaceable Seats
- 3-1/2" Centers
- Extended Straddle Legs
Specifications
| Finish | Rough Brass |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | IP, Cooper Sweat |
| Drain Assembly Included? | No |
| Faucet Center | 3.5" |
| Handle Style | Lever |
| Installation Type | Wall Mount |
| Max Deck Thickness | 1" |
| Proposition 65 Warning? | Yes |
| Spout Height | 7.38" |
| 6-Inch | |
| Spout Reach | 6.13" |
| Style | Commercial |
| Brand | Central Brass |
|---|---|
| SKU | '0468 |
| UPC | 763439015884 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review