Mustee 27F - 40" UTILATWIN Laundry Tub - Floor
CALL FOR PRICE
Stock Qty: 1
SKU
27F
40" UTILATWIN Laundry Tub - Floor
Mustee 27F - 40" UTILATWIN Laundry Tub - Floor
Details:
- High strength, one piece molded construction
- Produced with Mustee’s proprietary structural thermoplastic resins and innovative cellular molding process creating extreme strength & durability
- Includes Twin-Drain Waste connector which joins drain assemblies to assure rapid and uniform waste water discharge…includes washers, slip nuts and stoppers.
- Divider wall between tubs is recessed one inch, permitting water to overflow from one tub to other, prevents water spilling onto floor.
- Large, self-draining back shelf with retainer curb that prohibits water run-off except into tub.
- 19 Gallon capacity per tub, extra deep 13″ tubs with smooth surfaces
- Connects to standard 1½” P or S trap
- Accommodates single or dual-handle faucets with 4″ or 8″ centers
- Floor model includes heavy gauge steel legs with adjustable levelers
- Wall model includes wall mounting bracket, side supports and mounting hardware for securing tub to concrete or stud wall
- Mold and mildew-resistant components
- Easy to assemble and install
- Color-fast white finish
Specifications
| Depth to Drain | 12 3/4" |
| Depth | 14-3/8" |
| Width | 40" |
| Length | 24" |
| Mount | Floor |
| Capacity (Gal.) | 38 |
| Material | Thermoplastic |
| Height | 34" |
| Height | N/A |
| Brand | Mustee |
|---|---|
| SKU | 27F |
| UPC | 671031000576 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review