Central Brass 0094-A3 Two Handle Shell Type Bar/Laundry Faucet Polished Chrome
CALL FOR PRICE
Stock Qty: 3
SKU
0094-A3
Two Handle Shell Type Bar/Laundry Faucet Polished Chrome
Central Brass 0094-A3 Two Handle Shell Type Bar/Laundry Faucet Polished Chrome
Central Brass offers high-quality commercial faucets with modern styles and features. Our faucets and are backed by a 10 year commercial warranty and have been the go-to resource for plumbers for over 100 years. Upgrade your next project with Central Brass faucets for reliability and superior craftsmanship.
Features
- Canopy Handles
- 12" Reach Tube Swivel Spout
- Quick-Pression Quarter-Turn Stems, Replaceable Seats
- 2 or 3-Hole 4" Installation
- 1.5 GPM Flow Rate
Specifications
| Finish | Polished Chrome |
| Flow Rate (GPM) | 1.5 |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | NPSM |
| Drain Assembly Included? | No |
| Faucet Center | 4" |
| Handle Style | Canopy |
| Installation Type | Deck Mount |
| Max Deck Thickness | .75" |
| Proposition 65 Warning? | No |
| Spout Height | 3.5" |
| 12-Inch | |
| Spout Reach | 12" |
| Style | Commercial |
| Brand | Central Brass |
|---|---|
| SKU | 0094-A3 |
| UPC | 763439008718 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review