Central Brass 0255-AH Self-Close Single Handle Basin Faucet Polished Chrome
Special Price
$42.40
Retail
$55.11
Stock Qty: 4
SKU
0255-AH
Self-Close Single Handle Basin Faucet Polished Chrome
Central Brass 0255-AH Self-Close Single Handle Basin Faucet Polished Chrome
Central Brass offers high-quality commercial faucets with modern styles and features. Our faucets and are backed by a 10 year commercial warranty and have been the go-to resource for plumbers for over 100 years. Upgrade your next project with Central Brass faucets for reliability and superior craftsmanship.
Features
- 4-Arm Handle
- W/Aerator
- 1/2-14 NPS Male Inlet x 2-1/4" Long
- Replaceable Seat
- 1-Hole Installation
- 1.2 GPM Flow Rate
Specifications
| Finish | Polished Chrome |
| Flow Rate (GPM) | 1.2 |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | NPSM |
| Drain Assembly Included? | No |
| Faucet Center | Single Hole |
| Handle Style | Cross |
| Installation Type | Deck Mount |
| Max Deck Thickness | 1.5" |
| Proposition 65 Warning? | No |
| Spout Height | 1" |
| Spout Reach | 3.44" |
| Style | Commercial |
| Brand | Central Brass |
|---|---|
| SKU | 0255-AH |
| UPC | 763439013514 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review