Central Brass 0289-A Two Handle Bar Faucet Polished Chrome
CALL FOR PRICE
Stock Qty: 13
SKU
0289-A
Two Handle Bar Faucet Polished Chrome
Central Brass 0289-A Two Handle Bar Faucet Polished Chrome
Central Brass offers high-quality commercial faucets with modern styles and features. Our faucets and are backed by a 10 year commercial warranty and have been the go-to resource for plumbers for over 100 years. Upgrade your next project with Central Brass faucets for reliability and superior craftsmanship.
Features
- Canopy Handles
- 3-15/16" Reach Gooseneck Rigid Spout
- 1-1/16-14 NPS Male Thread
- Quick-Pression Quarter-Turn Stems, Replaceable Seats
- 1-Hole Installation
- Easy-Install 30" Flex Supply Lines With 3/8" Connections
- 1.5 GPM Flow Rate
Specifications
| Finish | Polished Chrome |
| Flow Rate (GPM) | 1.5 |
| Connection Size | 3/8" |
| Connection Type | Compression Hose |
| Drain Assembly Included? | No |
| Faucet Center | Single Hole |
| Handle Style | Canopy |
| Installation Type | Deck Mount |
| Max Deck Thickness | 1.56" |
| Proposition 65 Warning? | No |
| Spout Height | 8.25" |
| 3-15/16-Inch | |
| Spout Reach | 4" |
| Style | Commercial |
| Brand | Central Brass |
|---|---|
| SKU | 0289-A |
| UPC | 763439014252 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review