Central Brass 1130 Single Handle Shampoo Faucet Polished Chrome
Special Price
$59.76
Retail
$77.68
Stock Qty: 1
SKU
1130
Single Handle Shampoo Faucet Polished Chrome
Central Brass 1130 Single Handle Shampoo Faucet Polished Chrome
Central Brass offers high-quality commercial faucets with modern styles and features. Our faucets and are backed by a 10 year commercial warranty and have been the go-to resource for plumbers for over 100 years. Upgrade your next project with Central Brass faucets for reliability and superior craftsmanship.
Features
- Lever Handle
- Ceramic Disc Cartridge W/Temperature Limit Stop
- Back-flow Preventers Included
- 2-Hole 4" to 18" Installation
- Pull-out Dual Pattern Sprayhead W/60" Heavy Duty Rubber Hose
- 2.0 GPM Flow Rate
Specifications
| Finish | Polished Chrome |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | NPS |
| Drain Assembly Included? | No |
| Faucet Center | 4 - 6" |
| Handle Style | Lever |
| Installation Type | Deck Mount |
| Max Deck Thickness | 1.25" |
| Proposition 65 Warning? | Yes |
| Spout Height | 5.13" |
| Style | Commercial |
| Brand | Central Brass |
|---|---|
| SKU | 1130 |
| UPC | 763439088994 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review