Central Brass 1379 Two Handle Exposed Shower Set Polished Chrome
CALL FOR PRICE
Stock Qty: 3
SKU
1379
Two Handle Exposed Shower Set Polished Chrome
Central Brass 1379 Two Handle Exposed Shower Set Polished Chrome
Central Brass offers high-quality commercial faucets with modern styles and features. Our faucets and are backed by a 10 year commercial warranty and have been the go-to resource for plumbers for over 100 years. Upgrade your next project with Central Brass faucets for reliability and superior craftsmanship.
Features
- 4-Arm Handle
- 22-1/2" High Brass Riser
- 1/2" IP or Copper Sweat Union Inlets
- Quick-Pression Quarter-Turn Stems, Replaceable Seats
- 6" Centers
- Shower Head
Specifications
| Finish | Polished Chrome |
| Connection Size | 1/2" |
| Connection Type | NPT |
| Drain Assembly Included? | No |
| Faucet Center | 6" |
| Handle Style | Cross |
| Installation Type | Wall Mount |
| Proposition 65 Warning? | Yes |
| Spout Height | 18.38" |
| Spout Reach | 8.06" |
| Style | Commercial |
| Brand | Central Brass |
|---|---|
| SKU | 1379 |
| UPC | 763439027740 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review