Mustee 12K - 18" UTILITUB Laundry Tub
CALL FOR PRICE
Stock Qty: 1
SKU
12K
18" UTILITUB Laundry Tub
Mustee 12K - 18" UTILITUB Laundry Tub
Details:
- One piece molded construction, using Mustee’s Co-Polypure™ resin
- Extra narrow – just 18” wide – fits where other tubs can’t
- 15 Gallon capacity, extra deep 13″ tub with smooth surface
- Leakproof, integrally molded-in drain with stopper
- Connects to standard 1½” P or S trap
- Accommodates dual-handle faucet with 4″ center
- Includes finished steel legs with adjustable levelers
- Mold and mildew-resistant components
- Easy to assemble and install
- Color-fast white finish
Specifications
| Depth to Drain | 12 1/2" |
| Depth | 15" |
| Width | 18" |
| Length | 23-1/2" |
| Mount | Floor |
| Capacity (Gal.) | 15 |
| Material | Polypropylene |
| Height | 33" |
| Brand | Mustee |
|---|---|
| SKU | 12K |
| UPC | 20671031000075 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review