Mustee 17F - 23" DURASTONE UTILATUB Laundry Tub - Floor
CALL FOR PRICE
Stock Qty: 3
SKU
17F
23" DURASTONE UTILATUB Laundry Tub - Floor
Mustee 17F - 23" DURASTONE UTILATUB Laundry Tub - Floor
Details:
- High strength, one piece molded construction
- Produced with Mustee’s proprietary DURASTONE® — combination of fiberglass and crushed stone blended with special resins for extra strength and durability
- Built-in scrub board, angled for easy access
- 19 Gallon capacity, extra deep 13″ tub with smooth surface
- Leakproof, integrally molded-in drain with stopper
- Connects to standard 1-1/2″ P or S trap
- Accommodates dual-handle faucet with 4″ or 8″ center
- Large, self-draining back shelf with retainer curb that prohibits water run-off except into tub.
- Floor model includes heavy gauge steel legs with adjustable levelers
- Wall model includes wall mounting bracket, side supports and mounting hardware for securing tub to concrete or stud wall
- Mold and mildew-resistant components
- Easy to assemble and install
- Color-fast, marbleized white finish
Specifications
| Depth to Drain | 14 3/8" |
| Depth | 16" |
| Width | 23" |
| Length | 23-1/2" |
| Mount | Floor |
| Capacity (Gal.) | 19 |
| Material | DURASTONE® Fiberglass |
| Height | 34" |
| Brand | Mustee |
|---|---|
| SKU | 17F |
| UPC | 671031000231 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review