Mustee 19W - 20" UTILATUB Laundry Tub - Wall
CALL FOR PRICE
Stock Qty: 5
SKU
19W
20" UTILATUB Laundry Tub - Wall
Mustee 19W - 20" UTILATUB Laundry Tub - Wall
Details:
- High strength, one piece molded construction
- Produced with Mustee’s proprietary structural thermoplastic resins and innovative cellular molding process creating extreme strength & durability
- 18 Gallon capacity, extra deep 13″ tub with smooth surface
- Leakproof, integrally molded-in drain with stopper
- Connects to standard 1-½” P or S trap
- Accommodates dual-handle faucet with 4″ center
- Large, self-draining back shelf with retainer curb that prohibits water run-off except into tub.
- Floor model includes heavy gauge steel legs with adjustable levelers
- Wall model includes wall mounting bracket, side supports and mounting hardware for securing tub to concrete or stud wall
- Mold and mildew-resistant components
- Easy to assemble and install
- Color-fast white finish
Specifications
| Depth to Drain | 13" |
| Depth | 14-3/8" |
| Width | 20" |
| Length | 24" |
| Mount | Wall |
| Capacity (Gal.) | 18 |
| Material | Thermoplastic |
| Height | 34" |
| Height | N/A |
| Brand | Mustee |
|---|---|
| SKU | 19W |
| UPC | 671031000309 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review