Mustee 260WHT - DURAWALL Square/Rectangular Shower Wall System - White
CALL FOR PRICE
CALL FOR PRICE
Stock Qty: 2
SKU
260WHT
DURAWALL Square/Rectangular Shower Wall System - White
Mustee 260WHT - DURAWALL Square/Rectangular Shower Wall System - White
Details:
- Formed from high-grade thermoplastic
- Ideal for new or remodel projects…fits DURABASE® Shower Floors (see Accessories section) as well as bases from other manufacturers.
- Fits alcoves up to 60” wide by 40” deep
- Includes six large, molded-in, self-draining shelves ideal for shampoo, soap, etc.
- Panels can be trimmed to simplify installation in out-of-plumb alcoves
- Five panel wall system with seamless corner panels and overlapping edges, create a watertight wall surround.
- Designed to fit Mustee’s 3060 ShowerTub™ shower floor, and model 360 and 3739 CareGiver® Easy Access Shower Floors.
- Adhesive mounts to drywall or like surfaces
- Available in white or bone
- Smooth, colorfast glossy finish, resists scuffs.
- Mold and mildew-resistant…easy to clean
- Available STYLEMATE® shower enclosures feature tempered safety glass and a range of finishes (see Accessories section).
Specifications
| Color | White |
| Material | Thermoplastic |
| Installation Type | Adhesive Mount |
| Height | 71-1/2" |
| Shelves | 6 (molded in) |
| Shower Depth | Up to 40" |
| Shower Width | Up to 60" |
| Shape | Rectangular |
| Shape | Square |
| Etc | 5-Piece |
| Brand | Mustee |
|---|---|
| SKU | 260WHT |
| UPC | 671031000538 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review