Rheem R95PA0601317MSA 1 Stage 56MBTU 3.0 T 95% Multi Position w/PSC Motor Gas Furnace
CALL FOR PRICE
CALL FOR PRICE
Stock Qty: 1
SKU
R95PA0601317MSA
Rheem’s R95P Classic® Series Gas Furnace offers comfort you can count on, plus energysaving features that make a real difference on your monthly utility bills — making your wallet more comfortable, too.
Rheem R95PA0601317MSA 1 Stage 56MBTU 3.0 T 95% Multi Position w/PSC Motor Gas Furnace
- 95% residential gas furnace CSA certified
- 4 way multi-poise design
- PSC Motor
- Rheem-Exclusive PlusOne™ Ignition System
- Rheem-Exclusive PlusOne™ Water Management System
- Industry-First PlusOne™ Diagnostics
Overview
Specifications
Dimensions
| Product Depth (in.) | 29.63" |
| Product Height (in.) | 34" |
| Product Width (in.) | 17.5" |
Details
| Available In Canada | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas and Propane Gas |
| Install Location | Indoor |
| Primary Warranty | 10 Yrs |
| Brand | Rheem |
|---|---|
| SKU | R95PA0601317MSA |
| UPC | 662021297458 |
| Efficiency | 95% |
| BTU/hr | 56,000 |
| Drive Capacity | Up to 3.0 Ton |
| Stage | 1 Stage |
| Volts Hz Phase | 115/60/1 |
| Airflow Direction | Multi |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review