Rheem RA1660AJ1NA 5.0 Ton 16 Seer 1 Stage A/C Condenser 208-230/60/1
CALL FOR PRICE
Out of stock
SKU
RA1660AJ1NA
The Rheem Classic® Series Air Conditioner offers the solid technology and energy-saving performance you’ve come to expect from Rheem. It’s also quiet, so you won’t give your indoor home comfort a second thought.
Rheem RA1660AJ1NA 5.0 T PAD40X40 16 Seer 1 Stage A/C Condenser 208/1
Overview
Product Info
Specifications
Dimensions
| Product Depth (in.) | 35.75" |
| Product Height (in.) | 51" |
| Product Width (in.) | 35.75" |
Details
| EcoNet Enabled | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| SEER | Up to 16 |
| Volts Hz Phase | 208-230/60/1 |
| Tonnage | 5 |
| Install Location | Outdoor |
| Primary Warranty | 10 Yrs |
Certifications/Qualifications

Documentation
| Brand | Rheem |
|---|---|
| SKU | RA1660AJ1NA |
| UPC | 662021375613 |
| Seer | 16 |
| Drive Capacity | Up to 5.0 Ton |
| Stage | 1 Stage |
| Volts Hz Phase | 208-230/60/1 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review
