Zoeller 53-0001 Model M53 Mighty-Mate Automatic Cast Iron Effluent Pump - 115 V, 0.3 HP
CALL FOR PRICE
Stock Qty: 23
SKU
53-0001
Model M53 Mighty-Mate Automatic Cast Iron Effluent Pump - 115 V, 0.3 HP
Zoeller 53-0001 Model M53 Mighty-Mate Automatic Cast Iron Effluent Pump - 115 V, 0.3 HP
Standard Features
- Float-operated, submersible, 2-pole mechanical switch and variable level, long-cycle systems available
- Corrosion-resistant, powder-coated epoxy finish
- No sheet metal parts to rust or corrode
- Stainless steel screws, switch arm, guard, and handle
- No screens to clog
- Watertight, neoprene square ring between motor and pump housing
- Solid, buoyant, polypropylene float
- Oil-filled, hermetically-sealed, automatic reset thermal overload protected motor
- Upper and lower sleeve bearings running in bath of oil
- Entire unit pressure-tested after assembly
- Carbon and ceramic shaft seal
- Maximum temperature for effluent or dewatering: 130 °F (54 °C)
- Passes 1/2” (13 mm) spherical solids
- 1-1/2” NPT discharge
- On point: 7-1/4” (18 cm)
- Off point: 3” (8 cm)
- Major width: 10-3/32" (26.2 cm)
- Major height: 10-1/16" (25.6 cm)
- Watertight and dust-tight
Within this series exist several distinct models. Though performance remains the same, the pumps' material construction is what varies. What are the differences between each model? Glad you asked...
Model 53®
- Cast iron switch case, motor and pump housing
- Engineered thermoplastic base
- Engineered, glass-filled, plastic impeller with metal insert
- Stainless steel guard and handle
- Cast iron sleeve bearings
Model 55
- Bronze switch case, motor and pump housing
- Engineered thermoplastic base
- Engineered, glass-filled, plastic impeller with metal insert
- Stainless steel guard and handle
- Bronze sleeve bearings
Model 57 (60 Hz only)
- Cast iron switch case, housings, base, and impeller
- Stainless steel guard and handle
- Cast iron sleeve bearings
Model 59 (60 Hz only)
- Bronze switch case, housings, base, and impeller
- Stainless steel guard and handle
- Bronze sleeve bearings
Consult Factory for Special Applications:
- Variable level float switches
- Variable level long cycle systems
- Special cord lengths of 15’, 25’ or 35’ (5 m, 8 m or 11 m). 50' (15 m) cord lengths available for 230 V units only.
- Alarm systems
- Duplex systems
- Variable level control systems.
Notes
The sizing of effluent systems normally requires variable level float(s) controls and properly sized basins to achieve required pumping cycles or dosing timers with non automatic pumps.
Reserve Powered Design.
For unusual conditions a reserve safety factor is engineered into the design of every Zoeller pump.
Product Specifications
| Motor | 3/10 HP |
| Voltage | 115 or 230 V |
| Phase | 1 Ph |
| Hertz | 60 Hz |
| RPM | 1550 RPM |
| Type | Shaded pole |
| Insulation | Class B |
| Amps | 4.8 - 9.7 Amps |
| Operation | Automatic or nonautomatic |
| Auto On / Off Points | 7-1/4" / 3" (18.4 cm / 7.6 cm) |
| Discharge Size | 1-1/2" NPT |
| Solids Handling | 1/2" (12 mm) spherical solids |
| Cord Length | 9' (3 m) auto, 15' (5 m) nonauto |
| Cord Type | UL listed, 3-wire cord and plug |
| Max Head | 19.25' (5.9 m) |
| Max Flow Rate | 43 GPM (163 LPM) |
| Max Operating Temperature | 130 °F (54 °C) |
| Cooling | Oil filled |
| Motor Protection | Auto reset thermal overload |
| Cap | Cast iron or bronze |
| Motor Housing | Cast iron or bronze |
| Pump Housing | Cast iron or bronze |
| Base | Cast iron, bronze or engineered thermoplastic |
| Upper Bearing | Sleeve bearing |
| Lower Bearing | Sleeve bearing |
| Mechanical Seals | Carbon and ceramic |
| Impeller Type | Non-clogging vortex |
| Impeller | Plastic, cast iron or bronze |
| Hardware | Stainless steel |
| Motor Shaft | AISI 1215 cold roll steel |
| Gasket | Neoprene |
| Brand | Zoeller |
|---|---|
| SKU | 53-0001 |
| UPC | 053514023607 |
| Enable Dropship | No |
Write Your Own Review